Saraksts par un ap Hawai’i jeb Havaju salām

Hawai’i. Latviešu valodā tiek tulkots kā Havaju salas.

Mūsu mājās vienu dienu tā pavisam nejauši pamanīju, ka dažas konkrētas vietiņas ir apdzīvojuši suvenīri jeb krāmi (ha, atkal tie!) no šīs īpašās vietas, kas mums ir ļoti silti sirdī iegūlusi, tāpēc man radās šī doma – mazliet aprakstīt to, izrakties visam cauri un izcelt visu skaisto, brīnumaino. Oahu salā bijām 2013. gada maijā un jūnijā, pavadot tur 2 nedēļas, pirms došanās tālāk uz ASV sauszemi.


Šis nav ceļvedis, bet tāds kā subjektīvs un pavisam vienkāršs apkopojums par šo un to, kas tur ir, kas tur notiek un kas tur dzīvojas.

Iepriekšējie raksti par Havajām šeit:

1. Honolulu pilsēta, Waikiki rajons, Oahu sala

2.Hawaii balsošana. 2013

3.Mans bilžu prieks. Ierašanās Hawaii, varavīksnes štatā

4. Hawaii. Ivara blogā ‘Two Earthling Travels’

Kopā šajā arhipelāgā ir 8 galvenās salas: O’ahu, Maui, Hawai’i (Big Island), Kaua’i, Moloka’i, Lāna’i, Ni’ihau, Kaho’olawe (neapdzīvota).

Havaju salas (angļu: Hawaiian Islands, havajiešu: Mokupuni o Hawai‘i) ir ap 2400 km gara salu virkne (arhipelāgs) Klusajā okeānā, Polinēzijā. Tās atrodas okeāna ziemeļu daļā ap 3000 km no tuvākās kontinenta piekrastes, salas ir Havaju zemūdens grēdas virsūdens daļa. Havaju salu arhipelāgs dalās divās daļās — Vējpuses salas, kurās ietilpst lielākās un apdzīvotās salas, un Aizvēja salas, kas lielākoties ir neapdzīvotas sīkas saliņas un atoli. (-info no Wiki)

hawaiifishcardhawaiianislands2007side1
Havaju salu karte

Šoreiz nenoteiktā lietu secībā aprakstīšu Oahu salu, jo esam tur jau bijuši. Šis tas ir redzēts, sasmaržots un iebaudīts uz savas ādas.

hco_oahu_map
Oahu salas karte

Dzeramais ūdens. Ļoti dzidra, svaiga un pilnīga garša, kura dikti labi veldzē slāpes, pavadot laiku dienas siltajā saulē.
Varavīksnes. Tās parādās itin bieži. Arī uz auto numuru zīmēm tās ir standarts.
Dzīvnieki. Dažnedažādi tropiskie putni un zivis. Zebra doves, kuriem latviski neatradu tulkojumu, bet burtiski tulkojas kā Zebras baloži. Jau tos izdzirdot, vienmēr jūtos, kā mājās! Lielie vaļi, kas atpeld uz šejieni ik pa laikam no Kalifornijas krasta. Haizivis, milzīgie, zaļie jūras bruņurupuči, roņi, delfīni, mežacūkas, brieži, savvaļas suņi un kaķi, kazas, aitas, ēzeļi, žurkas, vallabiji, mangusti, sikspārņi, oficiālais Havaju štata putns – havajiešu zoss jeb Nene. Vairāk var apskatīt un uzzināt Havaju savvaļas dabas lapā.

Zebras balodis šādi dzied savu dziesmu.

Ziedi, ēdamie augi, koki. Aloalo jeb hibiski, antūrijas, hidrangejas, orhidejas, ingveri, saulespuķes, makadamijas rieksti, kokosriekti, kafija (pasakaini garšīgā Kona coffee), lilikoi jeb pasifloras, magnolijas, akācijas, papardes, reibinoši smaržojošie frangipani jasmīni jeb plumērijas. Šis viss krāšņums apskatāms Instant Hawaii lapā.
Kalnu grēdas.Tās veido salu īpatnējo reljefu ar daudzajām ielejām un virsotnēm, kuras noder par fantastisku ainavu skatu punktiem, ja vien tajās var uzkāpt. Diamond Head krāteris.
Ūdenskritumi. Tie pieejami, veicot īsākus vai garākus pārgājienus pa džungļu takām un celiņiem.

Rainbow Falls, Big Island, Hawaii (HI), USA

Sērfošana. Havajās dzimis hobijs un sporta veids. Oahu salā sērfošanai piemērotie viļņi ir Waikīkī piekrastē & North Shore jeb ziemeļu krastā. Waikīkī atrodas arī sērfa leģendas Duke Kahanamoku statuja. Honolulu atrodams arī simbolisks Sērfošanas muzejs. Agrāk, pašos pirmsākumos sērfošana notika uz vienkārša, milzīga garena koka gabala.
Suvenīri, mājās vedamie krāmi. Tie ir ļoti atšķirīgi un daudz bagātīgāki par tiem, kādi ir redzēti citur. Kādam tie varbūt ir tikai krāmi, bet viss, ko vien var iedomāties, ir apdarināts ar imitētiem sērfa dēļiem, varavīksnēm, hibisku ziediem, ziedu kroņiem un virtenēm. Plašs piedāvājums ar tradicionāli puķainajiem krekliem, visās varavīknses krāsās. Video DVD pastkartes:

Video Postcard of the Hawaiian Islands 2013 Production Trailer.

Asociācijas ar Hawai’i. Katram, pavisam noteikti, ir kādas savas pirmās asociācijas, izdzirdot par Havaju salām. Pirmās nāk prātā krāšņās ziedu virtenes, kurām seko balto smilšu jeb pastkartīšu pludmales, sulīgie augļi, palmu ēna pie okeāna un liega, silta vēja pūsmiņa, kuru baudīt, zvilnot šūpuļtīklā ar salmenīcu galvā. Pārsvarā tās visiem ir radušās no iespaidiem, ko sniedz TV un kino. Citiem tās ir vecās Elvis Presley filmas, citiem atkal Pearlharbor, bet dažiem detektīvfilmas, Lost, Blue Crush, Jurassic Park un visas citas.


Valoda. Atmiņā no pirmā ceļojuma ir palikuši daži vārdi havajiešu valodā: Keiki – bērni; Ohana – ģimene; Aloha -mīlestība, bet lietojums vārdam ir plašs un visaptverošs, tāpat kā vārdam love; Mahalo – paldies, apbrīnas, atzinības un cieņas paušana; Honu – bruņurupucis; Heiau  – havajiešu templis; Luau –  tradicionālas havajiešu svinības vai svētki, kuros parasti ir paredzētas izklaides, tradicionālie ēdieni, kā arī tradicionālā havajiešu mūzika un hula dejas. Havajiešu vidū jēdzieni “luau” un “svinības” bieži tiek jaukti, tāpēc par luau sauc jebkuru svarīgāku notikumu – absolvēšanas luau, kāzu luau un dzimšanas dienas luau; Aina – zeme, māte Zeme jeb Mother Earth; Lilikoi – pasiflora jeb passion fruit; Hula – havajiešu deja; Mauka – iekšzemē, uz kalnu pusi; Lei – ziedu virtene; Wahine – sieviete. Valodai ir īpatnējs skanējums, kurš izklausās vēl interesantāk, kad tā tiek jaukta kopā ar angļu valodu.
Tradicionālā mūzika. Lidostā, iepirkumu centros, veikalos un restorānos no skaņas pastiprinātājiem dzirdamas maigi liegās ukuleles melodijas – dažādās variācijās, ar un bez dziedoņu balsīm vai citiem mūzikas instrumentiem. Tas šajā tropiskajā atmosfērā ļoti piederas. Jau tad, kad dzīvojām Kembridžā, Lielbritānijā, es pamanīju ukuleles klubiņa kustību un jau tad mani šis instruments ļoti uzrunāja.

Slavenības un interesanti cilvēki. Mūziķis Israel “IZ” Kamakawiwoʻole (jau viņsaulē)‘; mūziķis un aktīvists Nahko and The Medicine Peoplepavāre un veselīgas dzīves dzīvotāja Mama Tyoutubere, 2 dēlu mamma un pavārgrāmatu autore Ellen Fisheraktīviste un mamma Earthy Andy;  zinātnieks Nassim HarameinFotogrāfs Kim Taylor Reece

Citi zināmie: Barack Obama, Nicole Kidman, Bruno Mars, Jason Momoa.

Demogrāfija. Šobrīd salās dzīvo amerikāņi, aziāti un to mikslis. Oahu salā ir mikroskopisks procents īsto havajiešu asiņu. Starp atšķirīgajām iezīmēm, kas raksturo Oahu, ir tās bagātā vēsture un dažādu etnisko grupu klātbūtne uz šīs salas. Oahu iedzīvotāju kopums, tikpat daudz, kā pārējais Havaju štats, sastāv no jauktām rasēm, kuras piešķir Oahu tās daudzveidīgo kultūru un krāšņās tradīcijas. Štata galvaspilsētā Honolulu, īstie havajieši un citi Klusā okeāna salinieki sastāda 6.8% no populācijas, kamēr dominējošā populācijas daļa ir japāņi – 23.3%. Vēl šeit ir šādas rases: hispanic (18.7%), multi-rases jeb tās, kuras veidojušās no laulībām starp divām vai vairākām rasu grupām (14.9%), filipīnieši (11.6%), ķīnieši (10.7%), citas aziātu grupas (4.3%), korejieši (4.2%), afrikāņi (1.6%), vjetnamieši (1.6%) un amerikāņi (1.4%).

Saules lēkts un riets. Tie Havajās vienmēr ir krāšņi un iespaidīgi. Atliek mirkli apstāties un sauli sagaidīt vai pavadīt, pilnībā nododot visu uzmanību šim notikumam. To var skaisti un izjusti paveikt, pievienojoties kādai nodarbībai, ko organizē SUNSET YOGA WAIKIKI..
Salas sindroms. Atrodoties tur, dzirdējām par tādu sindromu dēļ izolētības sajūtām, kuras rada milzīgais Klusais okeāns un lielais attālums no sauszemes. Tāda dzīvošana ilgtermiņā nemaz nav priekš visiem. Tajā pašā laikā, sociālajos tīklos ceļo birka #luckyweliveinhawaii.
Organiskas pārtikas audzēšana. Havajās ir perfekts klimats, lai visu gadu uzturētu dārzus un dārziņus. Te ir saraksts ar visām saimniecībām, kuras dabiski audzē dārzeņus, augļus utt. – Organic Hawaii farms. Visvairāk gan vēlētos apmeklēt (un palikt uz dzīvi :D) šīs vietiņas:Hawaiian SanctuaryGrow ParadiseYogarden Hawaii un Malama Aina Organic Farm. Jā, es šiem visiem sekoju instagramā, jo man TIK ļoti patīk redzēt, ko un kā viņi dara!

Polinēzijas Kultūras centrs. Nosacīti tas ir tūristu slazds. Centrs piedāvā izbraucienus ar autobusu pirmajā dienas pusē, vispirms apskatot daļu salas, un tam seko vakara programma, kura ietver sevī aktieršovus ar kāpšanu palmās pēc kokosriekstiem, tradicionālo dejošanu un meistarklases, īslaicīgos tetovējumus, vizināšanu ar plostiem, varenu izēšanos un galveno deju uzvedumu ar uguns spēlēm un gaismām. Viss atkarīgs no piedāvājuma, kuru izvēlas, jo ieejas biļešu cenas ir dažādas. Vizīte šeit mūsos radīja vēlmi pārcelties uz Austrāliju uz dažiem gadiem un izpētīt visu Polinēzijas reģionu. Dzīvei gan bija citi plāni, pagaidām :) Centra mājaslapa – POLYNESIAN CULTURAL CENTRE.

Shave Ice. Havajiešu īpašais ledus deserts, kas atgādina sniegu un sastāv no ļoti smalki sašķērēta ledus ar dažādu garšu sīrupiem. Lai gan tradicionālie amerikāņu garšu veidi arī ir pieejami, havajieši piedāvā arī vietējās garšas, piemēram, gvajaves, ananāsa, kokosriekstu krēma, marakujas, li hing mui (sālīta, žāvēta plūme), ličī, kivi un mango. Havaju šķērēto ledu tradicionāli pasniedz konusveida papīra vai plastmasas kausiņā, kopā ar liekšķeri vaniļas saldējuma, un/vai ar adzuki pupiņu pastu pašā trauka apakšā. Iebiezināto pienu ar cukuru uzlietu desertam pa virsu mēdz saukt par “sniega vāciņu” (snow cap). Šāda veida šķērētais ledus ir pieejams Oahu ziemeļu krastā jeb North Shore, kā arī Maui salā un Big Island, kur šāds tas skaitās kā japāņu stilā.

Izpletņlēkšana un lidojumi ar helikopteriem. Havaju salas ir ļoti populāras šīm aktivitātēm, jo no augšas paveras fantastiski skaistas ainavas. Gar piekrasti lidojošus helikopterus redzējām ļoti bieži un šeit arī var apskatīt kāda tūrista piedzīvojumu bildēs. Izpletņlēkšana ir populāra ziemeļu krastā. Havaju salas esot pasaulē skaistākā vieta tieši izpletņlēkšanai.

Lomilomi masāža. Tā ir tradicionālā havajiešu masāža. Vārds “lomi”nozīmē vienkārši mīcīt, kā kaķim ar ķepām. Lomilomi praktizētāji izmanto plaukstas, rokas, pirkstus, elkoņus, ceļus, pēdaa un pat kociņus un akmeņus. Tā var tikt veikta ar vai bez kāda ādas mīkstināšanas līdzekļa. Nākotnes praktizētāji tika izvēlēti jau bērnībā, ap 5 gadu vecumu, pamatojoties uz “dzimšanas zīmēm”, kā piemēram, laikapstākļi, dzimumzīmes (īpaši uz galvas) un laipna uzvedība. Aptuveni pēc dekādes studiju, viņi sāka praktizēt, bet pastāvēja uzskats, ka pilnības sasniegšana prasa mūža ieguldījumu. Tāpat, kā visi darbi senajās Havajās, lomilomi tika veikta ar lūgšanu un nodomu.

Okeāna dzīvības aktīvisti. Piedāvā iespēju iepazīties ar okeāna dzīvi un bez krātiņa peldēt ar haizivīm. ONE OCEAN DIVING.

Tūristu autobusi. Iespējams, šo varianru neizvēlēsies atbildīgāka tūrisma piekritēji, bet šiem autobusiem, viennozīmīgi, ir savs šarms. Tie šarmē gan ar visiem tūrē dalību ņemošajiem personāžiem jeb pašiem tūristiem, gan maršrutiem, gan gidu jokiem (vai mēģinājumiem jokot). Plašāk – BUS AND MINIVAN TOURS.

Kempinga vietas un auto īres. Tiem, kuri vēlas Oahu un citas salas apskatīt mazliet savādāk, būt neatkarīgi no tūristu masām un, iespējams, ietaupīt uz dzīvošanos viesnīcās, varētu derēt arī šāds variants. Oahu un Maui ir pieejami īrei arī retro VW busiņi, kuriem tiek iedotas līdzi arī kempinga vietu kartes un visa vajadzīgā informācija. Ceļojot šādā veidā, paveras pavisam cita pasaule ar citādākiem piedzīvojumiem.

Pārgājieni. Havaju salu unikālā daba ir kā radīta pārgājieniem, gan garākiem, gan īsākiem. Daži pat ir piemēroti veikšanai ar bērniem. Patiesi fantastiskas ainavas garantētas.

Nobeigumā pārdesmit foto no personiskā arhīva.

 

 

 

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s