Kāpēc notika pārmaiņas?

Šoreiz neminēšu, KĀDAS tieši pārmaiņas, bet salikšu te tādu mazu sarakstu ar lietām, kas “apgriezušas dzīvi otrādi”. Šis saraksts runā pats par sevi. Sākumā biju domājusi to sadalīt kādās 5 daļās, bet beigās izlēmu apvienot visu vienā.

VISS, kas pašu acīm redzēts – šeit aprakstīšu tikai spilgtākās pieredzes. Ļoti bieži ikdienā var novērot dažādas neētiskas lietas sev apkārt, ja ieskatāmies dziļāk par acīmredzamo. Protams, acīmredzamais arī bieži nav humāns. Katrs vērtē pa savam un izdara savus secinājumus. Šie ir tikai mani novērojumi, kuri atstāj nenovēršamas izmaiņas pasaules uztverē.

1. Delfīnu apskates jeb “pakaļdzīšanās” tūres ziemeļu Bali. Pēc šīs pieredzes mums vairs kaut kā nelikās, ka šajai Indonēzijas salai pienāktos saukties par The Island of Gods jeb Dievu salu. Tas ir ļoti skaļi teikts, bet, nu, Bali jau pati par sevi ir lielu kontrastu pasaule, salīdzinot ar vidi un vietu, kurā paši esam uzauguši. Šī ekskursija izpildās tā, ka aptuveni desmit laivas, kuras ļoti piesmacē gaisu, dzenas pakaļ pāris delfīniem. Visapkārt peld plastmasas kaudzes un vēlāk paredzētā snorkelēšana šeit liekas neiespējama, jo ūdens ir pilns ar gružiem. Pludmalē arī pīles dzīvojās gružos un turpat meklē barību. Bali salā vēl tūrismam aktīvi izmanto pērtiķus, sikspārņus un gan jau, ka arī citus dzīvniekus. Zemāk ir video un foto no saullēkta laivu tūres, kuras sākumā mēs romantiski sajūsmināmies par ūdenī spīdošo planktonu. Pēc tam tuvojoties krastam, biju ļoti apbēdināta, jutos slikti un tuvu asarām. Es nožēloju, ka devos šādā ekskursijā un ar savu naudu atbalstīju kaut ko tādu.

NB! skaļi laivu motoru trokšņi

2. Ziloņu un tīģeru tūrisms Taizemē – izjādes, triku rādīšana, fotogrāfēšanās un cita veida mocīšana. Šeit tā realitāte ir ļoti bēdīga, jo Taizemē ir ļoti švaki ar dzīvnieku aizsardzības organizācijām. Bieži visur visu vada naudas daudzums. Internetā var ļoti plaši palasīt par šo biznesu. Šobrīd uzplaukst nākošais “bizness”, kuru darboņu motīvus tomēr arī ir grūti atšifrēt. Mēs bijām vienā tādā vietā netālu no Chiang Mai un tā saucas Elephant Nature Park jeb sanctuary (svētnīca). Par to var lasīt sīkāk šeit. Nesen lasīju par līdzīgas vietas izveidi arī tūristu “midzenī” Puketā. Taizemē mēdz arī mazos putnus turēt būrīšos. Šādu lietu pagājušogad novēroju arī Boulangerie, Liepājā. Neko tur vairs nevaru padarīt, bet manam prātam un sirdij tas automātiski liekas nepareizi.

3. Gaiļu cīņas. Ļoti sena tradīcija Laosā, Vjetnamā un noteikti arī citās Āzijas valstīs. Tās notiek pat pilsētas parkā. Nepatīkami skatīties.

4. Pērtiķi Taizemē. Tie tiek iedresēti novākt kokosriekstus no palmām. Arī šo dzīvnieku ekspluatācijas praksi var ieraudzīt youtube.

5. Vēršu karietes “taxi” Taizemes ziemeļos un Laosā. Tūristu pieprasījums uztur dzīvu šādu biznesu.

6. Daudzās Āzijas valstīs var uz ielām novērot, kā vistas tiek sakrautas kaudzēs un kastēs priekš nokaušanas tajā pašā stundā vai dienā. Mans vīrs vienā reizē pēc šiem skatiem izdarīja savu izvēli, acumirklī.

7. Visi cirki, zoodārzi un lielie akvāriji. Par šiem nu jau viss ir pašsaprotami. Tā ir sena un neētiska prakse un ļoti neveselīga attieksme pret dzīvām radībām. Milzu akvārijā pēdējo reizi bijām Kuala Lumpurā un tur pārņēma tiešăm ļoti sliktas sajūtas, redzot okeāna iemītniekus šādos apstākļos. Visa veida zivis peldēja stikla būrī, arī haizivis. Dažas zivis bija izvietotas speciālās, mazākās tvertnēs tā, lai tām varētu pieskarties. Domāju, ka šie dzīvnieki izjūt milzu stresu.

8. Manilā, Filipīnās, reiz redzējām ļoti daudz zirgus briesmīgā, neveselīgā stāvoklī. Tie bija tik ļoti izkāmējuši – tā, ka ribas izspiedās.

Dažādi resursi internetā. Tos vienkārši nav bijis iespējams aizmirst pēc noskatīšanās vai izlasīšanas, un tie arī ievieš tūlītējas pārmaiņas realitātes uztveršanā.

1. Zosu dūnu iegūšana ziemas mēteļiem u.c. lietām

2. Pīļu aknu “delikateses” Foie Gras iegūšana

3. 5 minutēs par govs piena iegūšanu, ieslēdzami subtitri angliski vai krieviski

Tepat varētu, pie reizes, pieminēt arī Aigas pārdomas, kā barojošai mammai.

4. Filma par to, kā cilvēki izmanto dzīvniekus, “Zemieši”

5. Suņi Ķīnā, Vjetnamā un arī Laosa. Video šeit nelikšu, bet gan jau youtube tie ir atrodami daudz un dažādi. Būtībā, tos vēl dzīvus nodīrā un met katlā. Par laimi, mums dzīvē nenācās to redzēt tad, kad tur ceļojām.

6. Putni ar plastmasas gružiem vēderos

7. Filma “Olu cena”

8. Nežēlīgā haizivju spuru iegūšana priekš “īpaši augstvērtīgās” zupas

9. Bifeļu ziedošanas rituāli Indonēzijā un Nepālā pēc senām un ļoti asiņainām tradīcijām. Vai kas tāds ir attaisnojams kā kultūra? Video, foto un informācija par to ir atrodama internetā.

10. Spānijas vēršu cīņas – Madridē tūkstošiem cilvēku protestē pret vēršu cīņām

11. Govju raudas Ellenas Fisheres video, skatīt no 2:35

12. Labas ziņas par cirku Latvijā – Uzvara! Latvijā aizliedz savvaļas dzīvnieku cirku.

Nobeigumā vēlos iekļaut vēl dažus garākus video, kuru skatīšanās procesā katram jāpielāgo savu filtru:

1. Kāda mūka runa par dzīvniekiem

2. Ļoti interesants video par to, kāpēc cilvēki ēd dzīvniekus. Subtitri pieejami dažādās valodās

3. Filma “What The Health”. Daudzi strīdas par tās patiesumu, bet vienaldzīgu tā neatstāj.

4. Filma “Cowspiracy – The Sustainability Secret”

5. Labākā runa, ko Tu jebkad dzirdēsi. Subtitri pieejami latviešu un citās valodās

Izvēle ir mūsu katra paša rokās, katru dienu un visu laiku.

10424999_514084398722500_4405879700412194730_n

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s